14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali Kırşehir Evi’nin Açılışı

Etimesgut Belediyesi tarafından Türk Beyleri Kent Meydanı’nda  düzenlenen “14. Uluslar arası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali” kapsamında düzenlenen programın  3. Gününde  KKTC, Etimesgut Çorumlular Derneğinin gösterilerinden sonra Kırşehirli Dernekler Federasyonun gösterileri yer aldı.

Festivale Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sayın Salim USLU, MHP Ankara Milletvekili Sayın Erkan HABERAL, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Fazıl Can KORKUT, Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver DEMİREL, Genel Başkanımız Sayın Hilmi GÖKÇINAR, İş Adamları İş Konseyi Başkanı Ve Genel Başkan Yardımcımız Sayın Doğan ASLAN, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Dernek Başkanlarımız, Çorum ilçe belediye başkanları, Çorum Dernek Başkanı Sayın  İsa ÇAKIR ile  80 bini aşkın başkentli katıldı.

Festivalde önce KKTC Büyükelçiliği sahne aldı. Güzelyurt Sanat Derneği Halk Dansları Topluluğu, geleneksel giysilerle Kıbrıs yöresi halk oyunlarını sahneledi. KKTC Ankara Büyükelçisi Sayın Fazıl Can Korkut, Kıbrıs kültürünü anavatanda sahnelemekten büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Ahmet Zeki Bulunç, Başkan Demirel’e Kıbrıs’ın el işi eserlerini hediye etti.

Çorum İl kültür Müdürlüğü Folklor ekibinin gösterisiyle başlayan Çorum gecesi, yerel sanatçıların konserleriyle devam etti. Yöresel Çorum kıyafetleriyle sahne alan Çorumlular, yöresel türkülerini seslendirdiler, meşhur leblebilerini de tanıttılar. Dernek başkanı İsa Çakır, Başkan Demirel’e yöresel lezzetlerden ikram etti. Hemşehrilerini yalnız bırakmayan Çorum Milletvekili ve TBMM İrade Amiri Sayın Salim Uslu, “Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren böyle güzel bir festivali düzenlediği ve Çorum kültürümüzün tanıtılmasına desteklerinden dolayı Etimesgut Belediye Başkanımız Sayın Sayın Enver Demirel’e teşekkür ediyorum” dedi. Demirel de, “Ortak değerlerimizin etrafında buluştukça, böyle bir ve beraber oldukça, bizi kimse bölemez, ayrıştıramaz” dedi.

Festivalde Kırşehirliler de kültür ve sanatlarını sergilerken Protokoldeki konuklara Kırşehir yöresine ait olan Köftür, Ahi Helvası, Besmeç, Üzüm Yağlaması, Gözleme çeşitleri, çiğ köfte ve Kaman’ımızın meşhur cevizinden oluşan bir tabak hazırlanarak ikram edildi. İkramlarımız çok  beğenilip  takdir edildi…   Kırşehir İli  Gençlik  ve Spor Müdürlüğünün Halk oyunları topluluğunun gösterisi büyük beğeni toplarken, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Abdallar Topluluğu yöresel oyunlar oynadı, Kırşehir türkülerini seslendirdi. Merhum Neşet ERTAŞ’ın türküleri başkenti adeta inletti

Kırşehir Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Hilmi GÖKÇINAR  Protokolu ve konukları selamlayarak  konuşmasına başladı; “ Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver DEMİREL’in önderliğinde bölgede bulunan Derneklermizle  birlikte organize ettiğimiz kültürümüzü aktarmaya çalıştığımız Kırşehir Evimizde de kültürümüzü sergilemeye çalışıyor,  Kırşehir kültürünü başkentte tanıtma, yaşatma imkanı buluyoruz.  Festivalin başarısından dolayı Başkan Demirel’i tebrik ediyorum. Belediyeler ve STK’ların iş birliği çok önemli Sayın Enver DEMİREL bunu çok iyi bir şekilde başarıyor. Başkanımız çok titiz ve yoğun katılımlı bir organizasyon düzenliyor biz de bu organizasyonda olmaktan çok gurur duyuyoruz. Neşet ERTAŞ türküleri seslendiren Abdallar topluluğu Vasıtasıyla ülkemizin gururu merhum Neşet ERTAŞ’a rahmet diliyorum. Ülkede birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan günleri yaşamaktayız. İşte bundan dolayı biz biriz; bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız.İki gün önce kaybettiğimiz genç kardeşim Eren Bülbül’e rahmet dilerken  #ereniyikivarsın Erenler ölmez diyor, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bizi kimse bölemeyecek ve parçalayamayacak” dedi.

Genel Başkanımız Sayın Hilmi GÖKÇINAR Belediye Başkanı Sayın Enver DEMİREL’e plaket takdim ederken, Genel Başkan yardımcımız Sayın Doğan ASLAN’da pekmez, üzüm ve köftürden oluşan bir set hediye etti. Daha sonra Protokolde bulunan konuklara pekmez hediye edildi.

Festivalinin 3. günün finalinde ünlü sanatçı Gökhan Tepe konser verdi. Sanatçı, şarkıları ve sahne performansı ile izleyenleri coşturdu, verdiği mesajlarla alkışlandı. Tepe, “Bu milletin birliği ve beraberliği daim olsun. Şehitlerimize rahmet diliyorum. Onları asla unutmayacağız” dedi. Tepe, konseri sırasında sahneden aşağı inerek engelli hayranlarıyla da şarkılarını söyledi.