27.Düzenlenen Kaman Ceviz Ve Sanat Festivali

Kaman Belediyesi tarafından geleneksel olarak yapılan bu yılda 6-7 Ekim tarihleri arasında 27’ncısı düzenlenen  “Kaman Ceviz Ve Sanat Festivali”  Kırşehirlilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.27.Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’ne Kırşehir Valisi İbrahim AKIN ve eşi Saliha AKIN, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İLHAN, Kaman Kaymakamı Murat GİRGİN, Kaman Belediye Başkanı Erhan TALU, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Kırşehir Eski Milletvekili Mikail ARSLAN, Çiçekdağı Belediye Başkanı İsmail DENİZ,Mucur Belediye Başkanı Ali ŞAHİN,Akpınar Belediye Başkanı Mustafa KARAHAN ,Kırşehir Eski Belediye Başkanı Halim ÇAKIR, Ankara’da yaşayan Kırşehirlilerin de katılımına öncülük eden Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kırşehirliler Vakfı Yönetimi ,üst düzey bürokrat ve iş adamlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve mehteran takımı eşliğinde başlayan kortej yürüyüşü festival alanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile start aldı.  Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nde festivalde konuşan Kırşehir Valisi İbrahim Akın Kaman Cevizinin Kırşehir ve Kaman’ın tanıtımında büyük önem taşıdığını söyledi.

Tadı ve sağlığa yararı nedeniyle en çok tüketilen besin maddelerinden biri olan cevizin daha çok tüketilmesi gerektiğini söyleyen Kırşehir Valisi İbrahim Akın yaptığı konuşmada “Kaman Cevizi sağlığa yararının yanı sıra maddi anlamda da üreticilere büyük kazanç sağlamaktadır. Cevizin iç piyasada çabuk tüketilmesi de son dönemde cevizin önemini arttırmıştır. Toprak yapısı ve iklimi ile ceviz yetiştiriciliğine elverişli olan Kaman’da Ceviz Eylem Planı dâhilinde birçok fidan toprakla buluşmuş, yeni ceviz bahçeleri oluşturulmuş,  çiftçimiz bilgilendirilerek üretim için teşvik edilmiştir. Uzun zamandır elde ettiği bilgi ve deneyimi bilimsel verilerle birleştirerek çalışmalarını sürdüren Kaman ilçemiz hem ceviz fidesi üretiminde hem de farklı ceviz çeşitleri üretiminde öncü olmaya devam edecektir.” dedi.

Düzenlenen 27. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nde Vali İbrahim Akın’dan sonra konuşma yapan CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’da bir konuşma yaptı. İlhan konuşmasında, “ Kaman Cevizinin kalitesini ve sağlığa olan faydalarını biliyoruz. Kaman Cevizi sadece Kaman için değil tüm Kırşehir tanıtımı için önemlidir. Bizler de Kaman Cevizinin tanıtımı ve korunması için elimizden geleni yapacağız. Dünya çapında ünü olan, Kaman Cevizinin sezonunun açılışını 27. Kaman Ceviz Festivali ile gerçekleştirdik. Bu festival ile çiftçimizin sezonunun verimli bir şekilde geçmesini diliyorum”dedi.

Milletvekili İlhan’ın konuşmalarının ardından konuşma yapan Kaman Kaymakamı Murat Girgin, “Kaman ilçemiz bu güne kadar verdiği 36 şehit ile terör acısını en yakından hisseden kadim bir ilçemizdir. Buradan tüm ülkemize baş sağlığı diliyor, terörü lanetliyorum. Bugün Ceviz Kenti Kaman’da ceviz festivalimizin 27’ncisini kutluyoruz. Orta Anadolu’nun beşiğinde yer alan bu güzel şehrimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sadece cevizi değil aynı zamanda da kültürel tarihi için de önemli bir merkez halindedir. Türkiye’nin herhangi bir köşesinde ‘Kaman’ derseniz birisine, o size hemen ‘ceviz’ diyecektir. Cevizi dillere destan olmuştur bu şehrin ve artık ceviz markasıdır Yeşil Kaman’ımızın. Kaman’ın turizm ve tarım potansiyelini artırmak, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapabilmek amacıyla ilki 1991 yılında düzenlenen ve bu yıl da 27.sini düzenlediğimiz Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali ile Kaman’ın ulusal ve uluslararası platformda tanıtılmasını amaçlamaktayız. Her yıl daha geniş katılımlarla gerçekleşen Festivalimiz sayesinde Kaman önemli bir turizm girdisine sahip olmaktadır. Ancak daha da önemlisi bu tür etkinlikler ile Kamanlı hemşerilerimiz kısa bir sürede olsa bir araya gelerek birlik ve beraberliğin hazzını yaşıyorlar. Hem memleket hem de eş dost hasreti gideriyorlar. Festivalimiz dostluğa kardeşliğe, kültüre, ekonomik ve toplumsal gelişmeye önemli katkı sağlamaktadır.
Kaman’ımızın daha çok gelişmesi, tarihi ve coğrafi tanıtımının yapılmasının yanı sıra sosyal ve ekonomik yaşama sağladığı önemli katkılar nedeniyle tertiplenen bu festivalin Kaman’ımıza, Kırşehir’imize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” konuştu.

27.Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nde konuşma yapan Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, “ Sözlerime öncelikle geçtiğimiz günlerde Batman’da şehit düşen 8 kahramanımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diliyorum. Belediye Başkanlığın görevinde 9 yılı geride bıraktık. Bu sürede elimizden geldiğince ilçemizin gelişmesi ve güzelleşmesi için mücadele ettik. Taahhüt ettiğimiz projelerimizi ilçemizin ve şehrimizin hizmetine sunduk. Kaman Belediye Binası ve Güneş enerjisi santralinin açılışını gerçekleştirdik.  Biz göreve geldiğimizde dikili ceviz fidesi 30 bin civarındaydı. Şuan ise 500 bine yakın ceviz fidemiz var. Bundan on yıl önce yıllık ceviz üretimi 25 ton civarındaydı. Şuan yıllık ceviz üretimi 250 ton civarında. Ceviz üretimini 10 yılda 10 kat artmasına vesile olduk.  On yıldır yaptığımız çalışmalar ile ceviz bahçelerimiz hızla çoğalmakta, cevizimizde kalite ve ürün hasadında gözle görülür bir şekilde artış olmaktadır. Kaman cevizi için markalaşmaya önem veriyoruz. Ceviz kalitesi konusunda ülkemizdeki ceviz türlerinin hiçbirisini Kaman cevizine rakip olarak görmüyoruz. Dışarıdan ilçemize gelerek ceviz bahçesi kurmak isteyenlere gerek arazi satın almada gerekse bahçe kurmada her türlü imkanı sunuyoruz. Kaman’ın geleceğinin Kaman cevizi ile kurtarılacağına inanmaktayız. Buradan Kaman cevizi için ömrünü adamış gelişmesinde en büyük emeğin sahibi rahmetli Lokman Avşar’ıda da rahmet ve minnetle anıyor, ceviz festivalimizin bugüne kadar kutlanmasında emeği geçen geçen Belediye Başkanlarımıza  ve tüm ceviz sevdalılarına şükranlarımı sunuyorum” dedi .

27.Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’ne Kırşehirli Dernekler Federasyonu üyeleri yoğun katılım sağladı.  İki otobüs ile Ankara’dan Kaman’a düzenlenen festivale katılım sağlayan Kırşehirli Dernekler Federasyonu yönetim kurulu ve üyeleri keyifli dakikalar geçirdi. Düzenlenen festival ile ilgili kısa bir konuşma yapan Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanımız Nermin Hendek, “ Kaman Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen böylesine güzel ve anlamlı etkinlikte bir arada olmak bizim için çok önemli. Bizim amacımız federasyon olarak birlik ve beraberliklerimizi sağlam temellere oturtturmak. Bunu başardığımızı da düşünüyoruz. Gayet güzel ve eğlenceli geçen 27. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nde bizleri çok güzel misafir eden Kaman Belediyesine ’de çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Düzenlenen festival kapsamında Yılın En İyi Ceviz Bahçesi ve Yılın Cevizli Baklava Ustaları ödülleri aldı. Yılın En İyi Ceviz Bahçesi ödüllerini 1. Ramazan ERBİŞİM, 2. Muzaffer AKTÜRK, 3. Hanım ÇAKIR; Yılın Cevizli Baklava Ustaları 1. Fadime KAYA 2. Fadime ASLAN 3. Semiha AYGÜN ödüle hak kazanan isimler oldu. Ödül töreninin ardından inşası tamamlanan Kaman Belediye Binası ve Güneş enerjisi santralinin açılışını gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen açılış sonrasında  Kırşehir Valisi İbrahim AKIN, Kaman Kaymakamı Murat GİRGİN ve Kaman Belediye Başkanı Erhan TALU ve protokol üyeleri daha sonra festival alanında stant açan esnafı ziyaret ederek hayırlı kazançlar dilediler.

Festival kapsamında, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde davetlilere Müze ve Japon bahçesi ile ilgili konferans düzenlendi. Daha sonra davetlilere yemek ikramı yapıldı.

2 gün boyunca devam eden ve keyifli dakikalara ev sahipliği yapan 27. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali Gülşen Kutlu, Ali Kınık, Veli Erdem Karakülah, Yusuf Güney ve mahalli sanatçılarının konserlerinin ardından mahalli sanatçılar eşliğinde eğlenceli dakikalar yaşandı. Dolu dolu geçen festivalde Kaman Davul Zurna Ekibi de gösteriler gerçekleştirdi.