Ahi Baba Hayatını Kaybetti

Hayatını ‘Ahiliği’ Anlatmaya Adayan “Ahi Baba” Lakaplı hemşehrimiz Mustafa KARAGÜLLÜ Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşlılığa bağlı geçirdiği organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

İnsanların ayrışmadan ‘Tanış’ olması gerektiğini ifade eden Mustafa Karagüllü, “Babamdan gelen han ve konakları yıkarak şehir çarşısı adıyla anılan çarşı açtım. 1950’li yıllarda kurulmasına vesile olduğum Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı ve Kredi Koparatif Birliğinin hala içerisinde bulunmaktayım. Ahiliği bizler tanımadan yapamazdık. Tanımadan ahilik yaşanamaz. Dönemin Başbakanı Turgut Özal’a ahilikle ilgili tez ve projeler sundum. 1960 tarihinden 1985 tarihine kadar Kırşehir’de yapılagelen çalışmaları etap etap Başbakan Özal’a anlattım. Ahi Evran sadece Ahi teşkilatlanmasını kuran değil Osmanlı Devletinin kurulmasında rol alan bir halk filozofudur. Prof. Hilmi Ziya Ülken; ‘Kırşehir Türk Kültürü ve Medeniyetini Türk Dili ve Edebiyatının toplandığı yer değil, doğup yayıldığı bir merkezdir’ der. Her yıl oluşturulan bir komite tarafından kutlamalar yapılıyor. Ahiliği yaşamak lazım anlatmak ve sadece bilmek değil ömrünü ahiliğe adayan birisi olarak şu tespiti yaptım. Ahilik yaşanmıyor. Ahilik zor yaşanır. İktisadi durum düzelmeden ahilik yaşanmaz” açıklamasında bulunmuştu.

Mustafa KARAGÜLLÜ için Cacabey Camiinde yarın öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak. Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak Mustafa KARAGÜLLÜ’ye Allah’tan rahmet ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.