Atatürk’ün Mucur’a Gelişinin 103.Yılı Mucurlular Derneğimizin Yaptığı Etkinlikle Kutlandı

 

Kırşehirli Dernekler Federasyonumuza bağlı Mucurlular Derneği ,Başkanı Veysel Eken ve Yönetim Kurulu Üyelerinin öncülüğünde düzenlenen Anıtkabir programına çok sayıda Kırşehirli katıldı. Saygı duruşu ve Atatürk’ün mozolesine çelenk koyulmasının ardından Başkan Veysel Eken, Anıtkabir Şeref Defterine günün anlam ve önemini anlatan bir yazı kaleme aldı. Başkan Eken, “Cumhuriyetimizin banisi Aziz ve Büyük Atatürk, Anadolu’nun en güzel köşelerinden, geçmişi şan ve şereflerle dolu senin çizdiğin ülküde yetişmiş Cumhuriyet evlatlarının memleketi, Mucur’a gelişinizin 103’üncü yıl dönümünü kutlamak ve ebedi istirahatgahın olan bu yüce mekanda senin önünde saygıyla eğiliyoruz. İlelebet payidar olacak bu cumhuriyetin bayrağını sonsuza dek dalgalandırmaya söz veriyoruz. Mucurumuzun sana sevdalı tüm evlatlarıyla sonsuza dek emrindeyiz” ifadelerini kullandı.

Mucurlular Derneği Başkanı Veysel Eken ve Yönetim Kurulu Üyelerinin öncülüğünde düzenlenen Mustafa Kemal Atatürk’ün Mucur’a gelişinin 103’üncü yılını kutlamalarına Anıtkabir’in ardından akşam Ankara Konağı’nda düzenledikleri yemekli birlik ve beraberlik programında buluştular. Gerçekleşen etkinlikte Atatürk’ün Mucur’a gelişi hakkında Kırşehirli akademisyen Prof. Dr. Galip Eken ve araştırmacı yazar Baki Yaşar Altınok davetlilere sunum yaparak bilgilendirdiler. Programın sonunda ise Kırşehir Abdallar Topluluğu etkinliğe katılan misafirlere Kırşehir’e özgü türkü ve bozlakları seslendirerek muhteşem bir gece yaşattılar.

Mucurlular Derneği’mizin Ankara Konağı’nda düzenlediği etkinliğe, Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Hayrettin Türe, 23. Dönem Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu, Kırşehir eski Belediye Başkanı Halim Çakır, Kırşehirliler Vakfı Başkanı Tuncay Tekay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanımız  Hilmi Gökçınar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kırşehirli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KIRSİAD)  Başkanı ve Anadolu Gazetesi Sahibi Ali Çetin, Kırşehirli Eğitimciler Derneği (KIREDER) Başkanı Prof. Dr. Recep Kılıç ve Mamak Kırşehirliler Derneği Başkanı Kani Araz’ın yanı sıra çok sayıda Kırşehirli Atatürk’ün Mucur’a gelişini kutladı.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanımız  Hilmi Gökçınar etkinlikte yaptığı konuşmada “Kırşehirli Dernekler Federasyonuna  bağlı olarak faaliyetlerine devam eden Mucurlular Derneği, Gazi Mustafa Atatürk’ün Mucur’a gelişini 103. Yılı münasebetiyle gündüz Anıtkabir’de Ulu Önder Atatürk’ün huzuruna Kırşehirliler olarak çıktık. Akşamında yine derneğimizin hazırlamış olduğu bu güzel mekanda hemşeriler olarak bir araya gelip hasret giderme fırsatı bulduk. Özellikle ve öncelikle dernek başkanımız Veysel Eken’e, yönetim kurulu üyelerimize Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, tebrik ediyorum, takdir ediyorum. Değerli hocalarımızın sunumlarından dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum sayelerinde bilgilerimiz vardı daha derin bilgilere sahip olduk. Ankara’da Kırşehirlilerin nüfus olarak fazlalığı bizi gururlandırmakla beraber esas gururumuz nitelikli Kırşehirli olmasıdır. Her fırsatta söylüyorum Allah dirliğimizi, birliğimizi bozmasın. Bozmak isteyenlere de fırsat vermesin” dedi.

Ankara Konağı’nda gerçekleşen etkinlikte de bir konuşma yapan Mucurlular Derneği Başkanı Veysel Eken, “Bugün cumhuriyetimiz kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mucur’a gelişinin 103’üncü yılı münasebetiyle Anıtkabir’i ziyaret ettik. Atamızı minnet ve şükranla yad ettik. Daha sonra akşam yemeğinde buluştuğumuz bu toplantıda memleketten davet ettiğimiz misafirlerimizle beraber olmanın mutluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün ilk önce Mucur daha sonra Kırşehir’e gelişi bizim için ve tüm Kırşehirliler için gurur kaynağıdır. Mucurlular Derneği olarak düzenlediğimiz etkinliğimize katılan tüm hemşerilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Gerçekleşen etkinliğin sonunda Mucurlular Derneği Başkanı Veysel Eken, Yargıtay Savcısı Hayrettin Türe, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanımız  Hilmi Gökçınar ve Kırşehirliler Vakfı Başkanı Tuncay Tekay, Kırşehirli akademisyen Prof. Dr. Galip Eken’e, araştırmacı yazar Baki Yaşar Altınok’a, Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’a ve 23. Dönem Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu’na sırayla çeşitli ödüller takdim ettiler.