Başkentimize Sahip Çıkalım


“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BAŞKENTLİLER KONSEYİ PLATFORMU OLUŞTURDU.”

Platformun düzenlediği sempozyumda konuşan konsey İcra Kurulu Başkanı Nevzat CEYLAN : “Başkentlilik Bilincini Geliştirelim” dedi.

Yaklaşık 50 sivil toplum kuruluşunun desteği ile kurulan Başkentliler konseyi Platformu’nun düzenlediği sempozyum ATO konferans salonunda yapıldı.

Geniş katılımın sağlandığı sempozyumda konuşan konsey icra kurulu başkanı Nevzat CEYLAN , başkentlilik bilincinin oluşturmasının önemine dikkat çekti . CEYLAN ; Ankara’nın içinin boşaltıldığını vurgulayarak “Ankara Sahipsiz Kaldı.Başkentimize Sahip Çıkalım “dedi.

“EŞİNİZDEN BOŞANABİLİRSİNİZ ,AMA BAŞKENTİ BOŞAYAMAZSINIZ “

“MEMLEKETİMİZİ UNUTMAYALIM AMA BAŞKENTLİ DE OLALIM”

Platformun sivil toplum kuruluşları koordinasyon Başkanı Hilmi GÖKÇINAR ,sempozyumda yaptığı konuşmada Başkentin sahipsiz kaldığı bu neden platformun oluşturması gereğin ortaya çıktığını belirten GÖKÇINAR ; “EŞİNİZDEN BOŞANABİLİRSİNİZ ,AMA BAŞKENTİ BOŞAYAMAZSINIZ” Sivil Toplum Kuruluşlarının önemine değinerek örgütsüz toplumun çok etkili olamadığını söyledi. Ankara’nın başkent ilan edilmesinin hemen ardından bir çekim merkezine dönüştüğünü, iş, bulmak ve devletin merkezine yakın olmak isteyen vatandaşların göç akınına uğradığını anlatan Gökçınar, bu göçlerin özellikle Orta Anadolu’dan gerçekleştiğini ifade etti. Gökçınar, kendi dedesi ve babasının da memur olmak ve başkentin nimetlerinden yararlanmak için Kırşehir’den Ankara’ya göç ettiğini anlattı. Ankara’da doğup büyüdüğünü ancak memleketi Kırşehir’i de unutmadığını belirten Gökçınar, “Her şeyden vazgeçeriz ama memleketten asla vazgeçmeyiz” ifadelerini kullandı. İnsanların doğdukları şehri unutmasının mümkün olmayacağını belirte Gökçınar, “Ancak Kırşehirlilik, Çorumluluk, Çankırılılık, Yozgatlılık bilinciyle Başkentlilik bilincini bir arada yaşatmalıyız.Sayısal Çoğunluk değil etkin çoğunluktan yanayız . Doğduğumuz yer Çorum’dur, Çankırı’dır, Kırşehir’dir ama doyduğumuz yer Başkent’tir” dedi.

“BAŞKENTLİLER, ANKARA TAKIMLARINI DESTEKLESİN”
Ankara’da Kırşehir nüfusundan çok daha fazla Kırşehirli’nin, Yozgat nüfusundan çok daha fazla Yozgatlı’nın yaşadığını dile getirrek Gökçınar, başkentin toplum olarak mozaik bir yapıya sahip olduğunu kaydetti. Gökçınar, Kırşehirlilik, Yozgatlılık gibi Başkentliliği de ön planda tutmak gerektiğini söyledi. Ankara takımlarının durumuna da değinen Gökçınar, Ankaraspor’un 4 sene başkanlığını yaptığını hatırlatarak “futbolun bir endüstri ve muhteşem bir kültür olduğunu” vurguladı. Ankaragücü’nün yaşadığı sıkıntıların Başkent için çok olumsuz olduğunu dile getiren Gökçınar, bugün Süper Lig’de başkenti temsilen sadece Gençlerbirliği’nin kaldığını söyledi. Başkent’de yaşayanların Ankara takımlarını desteklemesi gerektiğini belirten Gökçınar, bu sezonki başarılı performansından dolayı Gençlerbirliği’ni tebrik etti.

“ANKARA BİLİM ŞEHRİ OLSUN”
Daha sonra söz alan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Bedir, dünyada ve Türkiye’de sivil toplum hareketleri ve Ankara’nın STK alanındaki durumu ile ilgili bir sunum yaptı. Prof. Dr. Eyüp Bedir’in Ankara’nın başkent olarak için boşaltıldığı ve birçok devlet kurumunun İstanbul’a taşındığı yönündeki tespitleri salonda alkışlarla karşılandı. Bedir, Ankara’nın “bilim şehri” yapılarak bu boşluğun tekrar doldurulabileceğini, bunun için yeni ve prestijli üniversiteler kurulması gerektiğini söyledi.

AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı Süleyman SOYLU da yaptığı konuşmada ,siyasetin iyi insan olma sanatı olduğuna dikkat çekerek ,platformu oluşturan sivil toplum kuruluşlarının gerçek sivil toplum kuruluşları olduğuna vurgu yaptı. Küreselleşmenin şehircilikteki önemine değinen soylu İstanbullu olmasına rağmen Ankara’nın kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ MİLLETVEKİLİ AYLİN NAZLIKAYA ; AOÇ Gazi Yerleşkesinin Parsel Parsel yok edilerek Toki’nin inisiyatine bırakıldığı söyledi.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ Ankara Milletvekili Özcan YENİÇERi ise sempozyumda yaptığı konuşmada örgütsüz kitleri örgütlü azınlıklar yönetir, diyerek Ankara’nın Cumhuriyetin Başkenti olmasının tesadüf olmadığını söyledi.
Sempozyumda Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Eyüp BEDİR , Ankara Üniversitesi Rektörü Prof . Dr . Erkan İBİŞ , Türk parlamenterler birliği onursal başkanı Hasan KORKMAZCAN ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet GÜRHAN da söz alarak konuşma yaptılar.