“Bize Gelen Bizdendir” Tiyatro Oyunu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatrolarının sahneye koyduğu “Bize Gelen Bizdendir” oyunun perdesi özel gösterimle Kırşehirliler için açıldı. Bu anlamlı oyuna Ankara’da yaşayan Kırşehirliler büyük ilgi gösterdi. Federasyonumuza özel olarak sahneye konulan tiyatro gösterimine AK Parti Kırşehir Milletvekili Sayın Mikail ARSLAN, Anayasa Mahkemesi Üyesi Sayın Recai AKYEL, İstinaf Mahkemeleri 15. Daire Başkanı Sayın Mithat CERAN, Genel Başkanımız Sayın Hilmi GÖKÇINAR, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Anadolu Gazetesi Kurucu Sahibi Sayın Ali ÇETİN, İş Adamlarımız Sayın Ömer DOĞAN ve Sayın Doğan ASLAN,  Kars-Ardahan-Iğdır Federasyonu Başkanı Sayın Erdoğan YILDIRIM, Kırşehirliler Vakfı Başkan Yardımcısı Sayın Zeki YÜREKLİ ve Yönetim Kurulu,  Makine Kimya Endüstrisi Daire Başkanı Sayın Kemal ÇALIŞKAN, Mamak Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Adem ÖZTÜRK,Federasyonumuzun Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dernek Başkanları, Federasyonumuzun Kadın Kolları Başkanı Nermin HENDEK ve Yönetimi, Federasyonumuzun Gençlik Kolları Başkanı Mehmet CANAVAR ve Yönetimi, çok sayıda Kırşehirli hemşehrilerimiz katıldı.

Seyirciler tarafından büyük alkış alan “Bize Gelen Bizdendir” oyunun bitiminden sonra  Genel Başkanımız Sayın Hilmi GÖKÇINAR konuşmasında; “Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatrosu tarafından Kırşehirliler Federasyonuna özel olarak sahnelenen “Bize Gelen Bizdendir ”adlı oyuna iştirak eden Başta Anayasa Mahkemesi üyesi Sayın Recai AKYEL’e Kırşehir Milletvekilimiz Sayın Mikail ARSLAN’a, duyarlılık gösteren federasyonumuz yönetim kurulu üyelerine davetimize icabet eden Kırşehirli hemşerilerimize, Kırşehirliler Vakfımızın yönetim kurulu üyelerine, Kars Ardahan Iğdır Federasyonu Genel Başkanı (KAIDER) Erdoğan YILDIRIM’a teşekkür ediyoruz. Ayrıca oyunun bitiminde yönetmen Mehmet TAHİR ikiler tarafından ustalık şeddi kuşatılan hemşerimiz Kadir ÇÖKLÜ’yü hem oyundaki başarısı hem de kuşanmış olduğu ustalık şeddinden dolayı tebrik ediyorum. Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın. Oyunda da gördüğümüz gibi birliğimiz ve dirliğimiz bir olduğu zaman düşmanlar muzaffer olamayacaktır. Allah düşmanları muzaffer kılmasın. Allah ordumuzu, milletimizi içinde bulunduğumuz bu günlerde muzaffer kılsın. Ülkemizi böldürmesin parçalatmasın” dedi.

AK Parti Kırşehir milletvekili Sayın Mikail ARSLAN Federasyonumuza teşekkür ederek konuşmasına başladı; “Ahiliği Ankara’da tekrar hissettik. Bu çalışmada emeği geçen tüm tiyatro ekibinde emeği gecen herkese teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. İnşallah Kırşehir’de de seyretme imkanımız olur. Ahilik önemlidir. Her geçen gün biraz daha önemi anlaşılıyor. Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin, çalışkanlığın ilkeleri olan önemli bir Anadolu teşkilatı. Buradan bir müjdeyi de vermek istiyorum. Ahiliğin bir filmi çekilecek bununla ilgili görüşmeler yapıldı. Gereken destekler kurumlarımız tarafından sağlandı. İnşallah en kısa zamanda filmi seyretme imkanını sağlarız. Anadolu’nun dört bir yanındaki Kırşehirliler ahi dostudur. O yüzden ahi dostlarını bizde gönülden selamlıyoruz” dedi.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Sayın Recai AKYEL yaptığı konuşmada; “Kırşehirli Dernekler Federasyonu’na bizlere yaşattıkları bu güzel ve anlamlı etkinlik için teşekkür ediyorum. Gülşehri’nin, Kırşehir’in, Ahi Evran’ın ve Ahilik teşkilatını tekrar hatırlama, tekrar soluma imkanını sundular. Ben bu gösteride emek veren ve yer alan değerli sanatçı arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum. Bu tür kültürel ve sanatsal faaliyetleri hem nitelik olarak hem nicelik olarak artarak devam etmesini gönülden istiyorum.”dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından Genel Başkanımız Hilmi GÖKÇINAR oyunculara çiçek takdim ederken, oyunda Ahi Evran’ı canlandıran Yönetim Kurulu Üyemiz Ömer ÇÖKLÜ’nün oğlu Kadir ÇÖKLÜ ile oyuncuları ve teknik ekip; Mehmet Tahir İKİLER’in yazıp yönettiği, reji asistanlığını Serkan KAYA, müziklerini Kemal GÜNÜÇ, ışık ve ses tasarımını Volkan SOYLU, Said YILMAZ, Durmuş GÖKMEN, dekor uygulamasını Kazım KOLCU, Ali İmran YILDIRIM, Mustafa BEDİR, Renan MUTLU, Adem PALA ve kostüm tasarımını Sevgi TERLEMEZ ile Abdullah UZUN’a Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak teşekkür eder, başarılarının devamını diliyoruz.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen “Bize Gelen Bizdendir” tiyatro oyununda Anadolu’da başlayan ve özünde kardeşliği temsil eden Ahiliğin teşkilat halinde kurulması ve gelişmesi konu edilmiştir. Moğol saldırılarının önemli etken ve rol oynadığı ahilik teşkilatında bu katliam derecesindeki saldırıların neticesinde batıya kaçan şehirli Türk esnaf ve sanatkârlar, Anadolu içlerine kadar ilerlemek zorunda kalırlar… Ahi Evran önce Kayseri’de sonra Kırşehir’de kurmuş olduğu ahi ocakları kalabalık göçlerle Anadolu’ya gelen esnaf ve sanatkârları maneviyat çatısı altında birleştirerek örgütlenmelerini sağlıyordu. Ahi merkezlerinde oluşturulan konuk evleri geceleri toplantı yerlerine sonrasında Ahî zaviyelerine dönüşüyorlardı. Bu çatılarda kendilerinden sonra gelenlerin, zorluk çekmeden kimseye yük olmadan tefecilere ve namerde el avuç açmadan alın teriyle yaşamlarını sürdürmeleri için onlara tezgâh ve alet alarak dükkân açmalarını sağlıyorlardı. Önce gelenler, sonra gelen çoğu; esnaf yahut sanatkâr, âlim, şair, tasavvuf ehli Alplere, gönül eri Alperenlere, Horasan erenlerine, kılıç eri gazilere, iş eri Ahîlere, ağaçerlere, abdallara, bacılara olmakla birlikte binlerce soydaşına kucak açıp mihmandarlık yapıyorlardı… İşte oyun bu düsturda rotasını çizerek seyircilerini o yılların çileli ama bir o kadar güçlü manevi havasına sürüklüyor.