CEYLAN: ANKARA’YI DAHA İYİ TANITMALIYIZ

Kırşehirli Dernekler Federasyonu üyesi olduğu Başkent Ankara Meclisi Yönetim Kurulu Üyelerini geleneksel Ahi Pilavı eşliğinde Kırşehirliler Evinde ağırladı. Gerçekleşen ziyaretin ana gündem maddesi Ankaralılık bilinci olurken Başkent Ankara Meclisi “Ankara” için yapacağı çalışma ve projeleri Kırşehirlilere anlattı.

ÜST DÜZEY KATILIM

Gerçekleşen ziyarete Başkent Ankara Meclisi Genel Başkanı Nevzat Ceylan, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hilmi Gökçınar, Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Adem Can, Çorum Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hayri Çağır, Kars-Ardahan-Iğdır Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım, Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer, Savunma Sanayi Uzmanı Ayşe Yıldız, Kırıkkale Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cemal Sertkaya, Başkent Ankara Meclisi Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan, Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kırşehirliler Vakfı Genel Başkan Yardımcısı İş inşası Doğan Aslan, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, Başkent Ankara Meclisi Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Kırşehirli Dernekler Federasyonuna bağlı 50’ye yakın derneğin başkanları toplantıda hazır bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkent Ankara Meclisi Platformu Genel Başkanı Nevzat Ceylan “ Başkent Ankara Meclisi resmi kuruluşunu 2013 yılında yaptı. Ankara’yı yeterince sahiplenmedik diyen Ceylan “ Ankara’yı yeterince tanımıyoruz. Gezilecek yerleri dahi tam bilmiyoruz. Burada sorsam Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne kaç kişi gitti desem inanın mahcup oluruz. Etnografya Müzesi’ne kimler gitti desem kalkan el sayısı az olur veya Ankara’nın doğal güzellikleri var oraları sorsam inanın bilmeyiz. Ama alışveriş merkezlerini iyi biliriz. Dolayısıyla biz Ankara’dan da koptuk böyle bir kültür gelişti. Şunu da iyi bilmeliyiz ki Ankara tesadüfen başkent olmuş bir kent değil.  Ankara bir bozkır kasabasıydı bu bozkır kasabasından Gazi Mustafa Kemal geldi Ankara’yı Başkent yaptı. Bu doğru. Ankara Başkent olmadan önce 15.16 yüzyıllarda Avrupa’nın en çok nüfusu olan illerinden bir tanesiydi.  Tiftik Keçisinin üretiminden dolayı Ankara en şaşalı en önemli bir şehir haline gelmişti. Osmanlı’nın en çok ihracat yaptığı şehirlerden birisi haline gelmiş yabancı tüccarlar tarafından buraya ilgi alakanın arttığı bir şehir olmuştu Ankara” ifadelerini kullandı.

Gerçekleşen ziyarette konuşan Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar  “ Bildiğiniz gibi Başkent Ankara Meclisi Ankara’da kurulan en büyük Sivil Toplum Kuruluşu örgütü. Bu örgütün içerisinde 30’a yakın federasyonumuz, 70’e yakında derneğimiz var. Başkent Ankara Meclisi’nin çatısı altında toplanmamızın amacı hepimiz Anadolu’nun değişik illerinden geldik bu şehirde yaşıyoruz. Memleket hepimiz için önemlidir. Doğduğumuz yer önemlidir ancak doyduğumuz yer olan Başkent’te de söz sahibi olabilmek adına güç birliği yapıyoruz. Çalışmalarımızın Ankara’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kırşehirli Dernekler Federasyonundan bahsedersek 50 dernekten oluşuyoruz. Kuruluşu 6 dernekle başladı. 2003 yılında konsept adı altında başladık. Amacımız Ankara’da bulunan Kırşehirlileri bir çatı altında toplanması. Ekonomik, sosyal, kültürel ilişkilerimizi birlikte yürüterek tek bir ses olma düşüncesiyle kurulmuş ve bugüne kadar dağılmadan giderek büyüyen 50 dernekle bir federasyon haline geldik” dedi.