Deveci Köylüleri Çigköfte Etkinliğinde Bir Araya Geldi

Ankara’da yaptığı çalışma ve projelerle örnek dernekler arasında gösterilen Kırşehir’e bağlı Akpınar Deveci Köylüleri birlik ve beraberliklerini güçlendirmek için her yıl düzenli olarak yaptıkları etkinliklerine bu yılda bir yenisi daha ekleyerek çiğköfte etkinliği düzenledi. Keyifli sohbet havasında geçen etkinlikte uzun zamandır birbirlerini görmeyen Deveci köylüleri hem hasret giderdiler hem de sorunlarına çözüm aradılar.

ÜST DÜZEY KATILIM

Etkinlik Deveci Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdurrahman Kaplan’ın ev sahipliğinde Keçiören’de ki dernek merkezinde gerçekleştirildi. Çiğköfte etkinliğine Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı, Keçiören Belediyesi Meclis Üyeleri Hacı Derviş Kaplan, Haydar Melikoğlu, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hilmi Gökçınar, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, BELPLAS Genel Müdür Yardımcısı Ali Tokmak’ın yanı sıra çok sayıda dernek başkanı ve davetliler katıldı.

DEVECİ KÖYÜN YÖNETİMİNE SAHİP ÇIKIN

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hilmi Gökçınar, “Ankara’da federasyon olarak dinimizde elhamdülillah Abduşeref’in Kırşehirliler derneği var. Bunlardan bir tanesi de Deveci Köyü Derneği. Burada birçoğumuz birbirimizi tanıyoruz ama tanımayanlar için kısa bir bilgi vereceğim. Deveci köyü derneği burada Ankara’da kurulmuş. Burada bulunan herkes Deveci Köylü doğru mu? Ankara’da yaşayansınız. Ama doğrusu ne? Köyünüze gidip geliyorsunuz temasınızı kesmiyorsunuz fakat bir şekilde Ankara’ya gelmişsiniz. Burada da Kırşehir’imizi unutmamak adına köylerimizle irtibatı kurmak adına kurulmuş. Bu çok güzel bir hareket. Bu derneğin kurulmasını ben çok anlamlı buluyorum. Derneği başında durup kuranlara bugüne kadar yaşatanlara bugünde yaşatmaya devam edenlere yönetici Abdurrahman beye ve yönetim kuruluna gönülden teşekkür ediyorum ve bu yönetime sahip çıkmanızı istiyorum” dedi.

KIRŞEHİR BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

“Birliğimize sahip çıkmak zorundayız” diyen Gökçınar “Aslında başka bir şeye de sahip çıkacağız, Kırşehir birliğimize sahip çıkacağız. Ankara’da ki tüm Kırşehirlileri biz bu düşünceden hareketle federasyon şemsiyesi altında bir arada olmak istiyoruz. Aynı türküyü söyleyelim diyoruz, aynı sesimiz olsun diyoruz, birbirimizin derdiyle dertlenelim, sevinciyle sevinelim üzüntüleri gidermeye çalışalım. Böyle bir çaba içerisinde olmamız gerekiyor. Geçenler bu çiğköfte meselesi söylenince çiğköfte güzel bir yiyecektir. Ama bizim bir de pilavımız var mercimekli bulgur pilavımız. Kuru yufkanın üzerine dökülür, doğru mu? Yanına da turşu koyarız kuru soğanda yeşil soğanda bir de ayran yaparız. Ben diyorum ki bundan böyle Ankara’da yapacağımız toplantıların menüsü pilav olsun. Ahi pilavı diyelim adına da, öyle de dedik. İlanda ettik. Çiğköfte bizim bir yiyeceğimiz ama bundan böyle ahi pilavı yapalım şöyle kuru yufkamızın üzerine dökelim” dedi.

HİÇBİR PARTİ BABAMIZDAN MİRAS KALMADI

Gökçınar Kırşehirli siyasi sayısını arttırmak gerektiğini söyleyerek “Kırşehirli olarak Keçiören’de çok sayımız fazla.  Bu seçimlerde çok şükür meclis üyelerimiz oldu. Haydar bey Keçiören’den meclis üyemiz, Derviş bey Keçiören’den meclis üyemiz inşallah önümüzde ki dönemlerde meclis üyelerimizi belki de belediye başkan sayılarımızı arttıracağız. Dört tane de milletvekilimiz oldu. CHP’den var, Milliyetçi Hareket Partisi’nden var, AK Parti’den var. İnşallah bu sayılarımızı da fazlalaştıracağız. Yalnız milletvekili olabilmeleri için, meclis üyeleri sayısını arttırabilmemiz için bizim tek ses olarak durmamız lazım. Hiçbir parti bize babamızdan miras kalmadı Kırşehirliyi kim itibar ediyorsa biz de ona itibar ederiz. Kimse de kusura bakmasın. Bugün için iki tane meclis üyemiz var iki meclis üyemizde siyasi partiye itibar etmiştir. Biz bu meclis üyelerimizin arkasındayız. Ben başka partiden olsam bile arkasındayım. Dolayısıyla birliğimizi huzurumuzu bozmamak siyasi ekonomik kültürünü ve bilincini arttıracağız” dedi.

HEMŞERİLERİMİZLE BİRLİK OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin programda yaptığı konuşmada, “Değerli başkanımız ve yönetim kurulumuzun düzenlemiş olduğu çiğköfte partisinde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Afiyet olsun. Allah birliğimizi daim eylesin. Köyümüzde yakın zamanda ve uzak zamanda, geçmişte vefat edenlere Allah rahmet eylesin, yaşayanlara da sağlık, sıhhat, afiyetler eylesin. Allah yuvamıza, ailemize, vatanımıza birlik beraberlik, bolluk bereket nasip eylesin. Afiyet olsun” ifadelerini kullandı.