Federasyonumuza Bağlı Çayağzı Derneği ve Çayağzı Muhtarlığı 15 Depremzede Aileye Sahip Çıktı

6 Şubat 2023 tarihinde ,Kahramanmaraş merkezli meydana  gelen , 10 ilimizin de aynı şiddetle etkilendiği ve sarsıldığı depremde , vatandaşlarımız, ülkemizin çeşitli şehirlerinde yaralarını sarmaya devam ediyor.

Kırşehirli Dernekler Federasyonunumuza bağlı Çayağzı Köyü Derneğimiz , Çayağzı Köyü Muhtarı  ve Kırşehir Valiliği ile işbirliğine giderek, Malatya Yeşilyurt, Kahramanmaraş, Adıyaman Çelikhan ilçesinden gelen  15 depremzede ailemize sahip çıktı.Kırşehir Merkez  Çayağzı Köyünde ki hemşerilerimiz, çeşitli şehirlerde yaşayan köylülerinin boş olan evlerini, depremzede ailelere ”sıcak bir yuva  da sen ol ” fikrine sebaat ederek kullanıma açtılar.

Çayağzı Köyünde  şuan , 71 kişilik 15 depremzede ailemiz bulunmaktadır. Depremzedelerin yarısını çocuklar oluşturmaktadır. Her aile ayrı ayrı bağımsız evlere yerleştirildi. Her ailenin kışlık yakacak odun ve kömürü temin edildi. Ailelerin gıda ihtiyaçları, okul çağındaki çocukların kırtasiye ihtiyaçları karşılandı. İlkokul ve Ortaokul çağındaki öğrencilerin kayıtları, MEB e-okul sistemi üzerinden, Çayağzı İlkokulu ve ortaokuluna yapıldı. Çocuklar okula başladı. Çayağzı Sağlık Ocağı aracılığı ile depremzedelerin her türlü sağlık ve ilaç ihtiyaçları karşılanmaya başladı. Ailelerin kıyafet ihtiyaçları Çayağzılı konfeksiyoncular tarafından temin edildi. Bütün bu çalışmalar,  Çayağzı Köyü Dernek Başkanı Mehmet Kızılırmak ve Çayağzı Muhtarı İbrahim Oruç’un yönetiminde gerçekleştirildi.

Ayrıca Çayağzılı aileler depremzede aileleri ziyaret ederek, onlara psiko sosyal destek sağlamaktadır. Cemeleliler depremzede aileleri, bağırlarına bastı. Dernek ve muhtarlık olarak, depremzede ailelere, köyümüzde kaldıkları süre boyunca, her türlü destek verilecektir. Ayrıca Hollanda Cemele Derneği ve Çayağzılı iş insanlarımızda bu çalışmaya büyük destek vermektedirler. Yine gurbetçi hemşerilerimizde yardımlarını sürdürmektedir.

Federasyonumuz  olarak, Çayağzı Köyünün  göstermiş olduğu bu güzel davranıştan dolayı tebrik ediyoruz.