“Geçmişten Günümüze Kırşehir Türküleri” Konseri

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kırşehir Dernekler Federasyonun birlikte düzenlediği Keçiören Belediyesi’nin ev sahipliğinde “Geçmişten Günümüze Kırşehir Türküleri” konseri Neşet Ertaş Kongre Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirildi. Düzenlenen konsere Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Yılmaz, Kırşehir Dernekler Federasyonu yönetimi, çok sayıda iş adamı ve bürokrat katılırken Kırşehirlilerde konsere büyük ilgi gösterdi. Ayrıca konserde TRT Sanatçıları Zeynep Cihan, Emine Ata ve Kırşehir’in Abdalları söyledikleri türküler ile gelen konukları hem eğlendirdi hem ağlattı.

Sunucu Kadem ÇORUHLU selamlama ve açılış konuşmasından sonra protokol konuşmacılarını sırasıyla sahneye davet etti.

Kırşehir Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Hüseyin Ata “ Federasyonumuzun kuruluş yılından bugüne her türlü faaliyette beraber olduk. Günümüzde Kırşehir türkülerini bize emanet eden değerli saz ve söz üstadlarımızı anmadan geçmek istemedik. Geçmişten bugüne Kırşehir türküleri denince kökeni Orta Asya’ya kadar uzanan saz ve söz kültürünün Anadolu’da ki ifadesi olan bozlaklar Orta Anadolu’da özellikle de Kırşehir’de önemli bir yere sahiptir. Hiçbir müzik eğitimi almadıkları halde Türk Halk müziğine unutulmaz eserler kazandıran Aşık Sait, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve en büyük saz ve söz üstadı Neşet Ertaş ülke genelinde müziğin gelişmesine ve ortaya çıkmasına katkıda bulunmuşlardır. Özellikle Neşet Ertaş garip olarak geldiği bu dünyada Anadolu topraklarında garip olarak yaşadı ve bu dünyadan yine garip olarak göçtü. En ağır yoksullukta hak yemeği aklının ucundan geçirmedi. Sazını ve sözünü kendine azık etti. Kırşehir’in yürekli bir evladı olarak bunun hakkını verdi. Garip durumunu bir mısrada şöyle dile getirmiştir “Hak bildiğim yoldan ayrı gitmedim. Koğular getirip gıybet etmedim. Gönülleri kırıp can incitmedim. Bir Garip sazımı çaldım giderim. Neşet Ertaş, Anadolu nezaketinin hayatını yaşayan ve hayatını ilmek ilmek dokuyan bir nakkaş olmanın yanında saz söz ve tevazu ustasıdır. Ceketinin önünü açmak için bile seyirciden izin isteyen dinleyicilerine ayağınızın turabı, gönüllerinizin hizmetçisiyim diyen üstat sazını beğenen birçok kişiye al senin diyen bir gönül adamıdır. Biz doğduğumuzdan beri varlığı hiç görmedik yoksulluktan şikayet edelim diyebilen bir gönül insanının türkülerini dinlerken bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ın yani 21.yy Yunus Emre’sinin saz ustası sazda sözde aşık söyleyen kendini bilmeyi ifade ederken de kendini bilen üstatla şarkılarını dinlerken uzaklara gideceğiz” dedi.

Kırşehir Dernekler Federasyonu Başkan Vekili Halil Kolukırık yaptığı konuşmada “ Bugün fazlasıyla şehidimiz vardı. Öncelikle geçmişten günümüze vatanımız uğruna şehit olan güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Neşet Ertaş’ın bir sözü vardır “ İnsan ayrımı yapmadan insanlığa hizmet eden herkes Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşıdır. Bu ülkeye terör estiren kişileri de lanetle kınıyorum. Neşet Ertaş’ın değimiyle ayrım yapmayan herkesi kucaklıyorum” dedi.

AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Av. Zafer Çoktan yaptığı konuşmada ”Her zaman Kırşehirlilerle birlikte olmaktan onur ve gururu duyduğunu Kırşehir ve Kırşehirlilerin gönlünde her zaman ayrı bir yere sahip olduğunu” söyledi.

Keçiören Belediyesi Başkan Yardımcısı Gürsel Yılmaz “ Kırşehirlilerin birlik ve beraberlik gecesinde adına yakışır bir şekilde Neşet Ertaş Kültür Merkezinde bir araya gelmemiz bizi de Keçiören Belediyesi olarak canı gönülden sevindirmiştir. Aslında biz Kırşehirlileri çok neşeli çok böyle gönüllü şen şakrak bir ortamda olmasını arzu ediyorduk ama ülkemizin durumundan dolayı hepimizin suratı asık ama sizlerin gösterdiği bu birlik ve beraberliğe katılmak bu terör belasını da bir nebze ortadan kaldıracağına inanıyorum” dedi.

Program sonunda sanat Keçiören Belediye Başkanı adına Gürsel YILMAZ Bey’ e Başakan Yardımcımız Halil KOLUKIRIK, sanatçı Emine ATA’ ya Genel Sekreterimiz Hüseyin ATA, Zeynep CİHAN’ a Yönetim Kurulu Üyemiz Nedim GÜZEL ve Kırşehirli Abdallar Topluluğunun adına Prof. Dr. Recep KILIÇ tarafından plaketler verildi.

Kırşehir Dernekler Federasyonu genel Saymanı Ramazan ERDOĞDU Genel Başkan Sayın Hilmi GÖKÇINAR, Yönetim Kurulu ve Dernek Başkanları adına tüm katılımcılara teşekkür ederek saygı ve şükranlarını sundu.