Kadın Kollarımızın Anıtkabir Ziyareti

Federasyonumuzun Kadın Kolları tarafından organize edilen , Kadın Kolları Başkanımız Nermin HENDEK, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Dernek Başkanlarımızla birlikte ”5 Aralık Kadının Seçme ve Seçilme Hakkı” günü sebebiyle Anıtkabir ‘e Atamıza ziyaretlerini gerçekleştirdi.

Kadın Kolları Başkanı Nermin HENDEK ziyarette konuşma yaparak; “Atatürk,toplumun bir parçası olan kadınların her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu etmiştir. Kadın ve erkek gibi birbirini tamamlayan iki yarının biri karanlıkta iken, diğerinin aydınlıkta kalabilmesi,bir yarısı eğriyken diğer yarısının dik durabilmesi asla mümkün değildir. 5 Aralık 1934’te kadının seçme ve seçilme hakkını kazanması,o günkü tarihte dünyada örneği çok olmayan bir devrimdi. Türk kadınlarının her alanda büyük başarılara imza attığını,bunun da temelinde Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN kadınlara verdiği değerin bulunduğunu söyleyen kadın kolları başkanı Nermin HENDEK “Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türk kadınlarına duyduğu güven, kadın-erkek eşitliğinin kabulünde temel oluşturmuştur. Seçme ve seçilme hakkı Türk kadınlarına güç katmıştır.Bilimde, tıpta ,edebiyatta, sanatta, basinda, siyasette ve daha birçok alanda Türk kadınları başarıları ile adlarını tarihe yazdirmislardir .Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bütün dünya ulkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına tanımıştır. Kadin elinin değdiği her yerde ve her işte başarı vardır, kalite vardır, saygınlık vardır. Kadınlarımızın toplum hayatının her aşamasında etkin rol almasını sagladigimizda, ülkemizin gelişmesi hızlanacak, toplumumuzun saygınlığı daha da artacaktır. Kadınlarımızın her meslekte ve özellikle siyasi hayatta daha çok ve daha etkin yer alabilmeleri yönetimde ve siyasette kaliteyi beraberinde getirecektir” dedi.

Genel Başkanımız Hilmi GÖKCINAR, Kadın kollarının düzenlemiş olduğu bütün etkinlikleri teşvik etmiş, kadının toplumda etkin olmasını gönülden desteklenmiştir.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak; Kadın haklarının kazanıldığı bu önemli günde birlikte yan yana olmanın gururunu yaşıyoruz.