Kırşehirli Dernekler Federasyonu Dünya Kadınlar Gününü Kutladı

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Nermin HENDEK, Yönetim Kurulu Üyelerinin ve hemşehrilerimizin birlikte organize ettiği “Dünya Kadınlar Günü” programı 5 MART 20216 cumartesi günü Kırşehir Grand Termal Otelinde, Kırşehir’den katılan 300 tane Kadınlarımız, bayların, Karacaören Derneği Kadın Kolları Başkanı Nursel TAVASLI ve ekibinin katıldığı muhteşem bir organizasyonla kutlanıldı.

Sayın NERMİN HENDEK konuşmasına tüm katılımcılara hoş geldiniz derken herkesi sevgi, saygı ve hürmetle selamladı. Kırşehirli Dernekler Federasyonu 50 derneği ile 2700 kadın üyesi ve 300 bine yakın Ankara’ da oturan hemşehrilerimizle birlikte federasyon olarak, Ankara’ da birlik ve beraberliği sağlamaktayız. Sayın Genel Başkanımız Hilmi GÖKÇINAR başkanlığında başarılı bir 10 yıllık dönem geçirmiştir kendisine tüm Kırşehirliler olarak teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

Sayın Genel Başkanımız Ankara dışında olması nedeniyle bugün katılamadı. “Dünya kadınlar Günü”nüzü kutluyor, tüm hemşehrilerimize selam ve sevgilerini gönderdi.

Sayın GENEL Başkanımız Hilmi GÖKÇINAR’ la çalıştığımız 10 yıllık dönemde bende Kadın Kolları Başkanlığını yapıyorum. Bu dönemde bizi hiçbir zaman eleştirmedi hep önümüzü açtı. Siz hanımlara güveniyorum bir problem olursa haberim olsun dedi tüm mesuliyeti bize verdi sadece sonucu istedi.
Bir söz vardır, marifet iltifata tabidir diye bizde federasyonumuza ve Kırşehir’imize ve ülkemize laik bir Türk kadını olarak geleneklerimize ailemize laik olmaya çalıştık.

Sizlerin vesile ile federasyonda çalışan tüm arkadaşlarımıza, yönetim kuruluna ve genel başkanımıza teşekkür ediyorum.

Bugünkü Türkiye koşullarında sıkıntılı ve üzüntülü bir dönem geçiriyoruz. Her gün şehit cenazelerini gördükçe içimiz kan ağlıyor fidan gibi gençlerimiz vatanımız için, bizler için canlarını feda ediyorlar hepimizin içi kan ağlıyor.

Dünya kadınlar günüde bugün erkeklerden de bahsetmek istiyorum hepsi genç hepsi erkek hepsi evladımız, Evlatlarımıza Allah’ tan rahmet diliyorum. Aslında arkasında ki bıraktıkları analar eşler çocuklar hepsini içleri kan ağlıyor.

Savaşlarda vatan uğruna şehit olan hep erkekler ağlayanlarda hep analar bu nedenle kadın erke ayrımı yapmak kadını da erkeğe de haksızlıktır.

“Dünya Kadınlar Günü “ cinsiyet ayrımcılığını anımsatıyor. Sadece insan vardır iyi insan kötü insan. Allah’ ın bile ayırmadığı “siz insanlar benim yeryüzündeki halifelerimsiniz ona göre davranın” dediği halde bizler cinsiyet ayrımcılığı yapmayı çok seviyoruz. Kıza pembe giydiriyoruz nüfus cüzdanlarımız pembe ve buna benzer insani konuda kadınları ayırıyoruz.

Kadınları birey olarak görmeyip babasının kızı, kocanın karısı, çocuğun annesi olarak tanıtıyoruz. Ve sürekli kadın mağduriyetlerinden, şiddetlerinden bahsederek mağdur bir tablo çiziyoruz.

Kadınların dünyadaki ve Türkiye’de ki sorunları maalesef aynı çünkü kadınlardaki annelik , merhamet , vericilik duygusu, kadın olarak kendisini hep 3. Sıraya koymaya layik görüyor. Önce çocuk, koca ve kendisi. Yuvayı dişi kuş yapar derler ya evin direği de erkektir, aileyi idare etmek için böyle olması gerekiyor.Bu aslında biz kadınların tercihi bu hoş görümüzün de zaman zaman kurbanı oluyoruz, istismara uğruyoruz. Bugün gazetelerde, tv lere hep kadın mağduriyetleri yazılıp çiziliyor oysa bu algının artık değişmesi lazım kadınında erkeğin de mağduru ve haksızlığa uğrayanı vardır. Kadın ve erkek sorunu yoktur iyi insan kötü insan sorunu vardır.

Binlerce erkekte kadınların bu tutum ve davranışlarından mağdurdurlar, kadınlar kadar dile getirememektedirler kadınların edebe ve ahlaka uymayan davranışları evlerine eşlerine ve kendilerine özen göstermemeleri erkeği de mağdur etmektedir.

Peygamber efendimizin dediği gibi; “kadının hayırlısı yüzüne baktığında seni sevindiren ailesine ve malını namusunu koruyandır.”

Durum böyleyken kadın aileye gerekli ihtimamı göstermeyip saçını süpürge etmeyi marifet sayıp, kadınlığını unutmaları evin hanımı değil de hizmetçisi olarak görmeleri aile içinde eşlerinden ve çevreden gerekli saygıyı görmemelerine sebep olur.

Bugün kadınlarla ilgili bazı saptamalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum;
Kadınlar çabuk küsüyorlar, sitem ediyorlar ve kendilerini geriye çekiyorlar. Halbuki diyalogla her sorun çözülebilir. İyi bir söz bin tane meşaketi ortadan kaldırır.

Kadın kendine verilen rolü sorgulamalı ve kendisine eleştirmeli ve doğruyu bulmalı.
Kadınlar göze batan değil, göze çarpan hayranlık uyandıran olmalı
Kadınlarımız kendi yapabilecekler şeyleri erkeklerin yapmasını isterler. Sorumluluk almadıkları için pek çok konuda bu da onları zayıf kalırlar.

Hem eşitlikten bahsederiz, hem de pek çok işi erkekler tarafından yapılmasını isteriz kadın erkek işin erkekte kadın işini yapabilir böyle bir ayrımcılığa girmememiz gerekir.

Yine Peygamber efendimizin dediği gibi; “yaşamımız da zorlaştırmayın kolaylaştırın, nefret ettirmeyiniz müjdeleyiniz.” Bu hadisi yaşam felsefemize geçirirsek hayatı hem karşımızdakine hem kendimize kolaylaştırırız.kadınlar olarak konuştuğumuz söz ve kelimeler çok önemlidir güzel söz ve kelimeler Allah’ a yükselir.Kelimelerimiz ve sözlerimiz çok önemlidir.

Biz hanımlar suçu başkasında aramakta mazeret üretmek, randevülere zamanında gitmemek zaman zaman lüzumsuz konuşmalar yapmaktan kendimizi alamayız. Bu konu da kendimizi eleştirmek ve eksiklerimizi düzeltmemiz lazım.
Hepimiz elbette sorunları var aklımızla diyaloğumuzla kendi sorunlarımızı sorumluluğumuz kendimiz çözmeliyiz herkes kendi başında Kar’ı kendi eritecek çözümü aklıyla bulacak.

Akıllı kadının başı erkek omuzuna ağır gelir, akıllı kadın nerede aptal olacağını bilir.
Akıllı ve zeki kadınlar kendi kurallarını kendileri koyarlar herkese eşit, saygılı mesafeli, samimi ama laubali olmazlar sarıp sarmalıyıcı davranırlar.

Kadınlar bazen samimiyet, özverinin dozunu kaçırıyorlar. Saygınlıkları kalmıyor. Özet olarak, “samimi ol ama laubali olma.”

Kadınların her söylenen söze ve her duyduklarına inanmamaları araştırmaları ve akıllarını işletmeleri gerekir, eğer Kuran-ı Kerim’ i kadınlar tefsir etseydi ne olurdu?

Hep İslam’ın kadınlara bakış açısı diye duyarız neden İslam erkelere bakmaz, neden partililer, parti genel başkanları, valiler erkektir, neden kadınlarla ilgili kanunları erkekler yaparlar.

Bu soruları kendimize sorarsak cevaplarını da buluruz kadınlar mağdurdan vazgeçip mağrur olmadıkları sürece ricacı değil de icracı olmadıkları sürece erkelerden çok fazla beklentileri olduğu sürece kendi sorumluluklarını kendi ellerine almadıkları sürece bu sorunları yaşmaya mahkumdurlar. Ancak kadının örnek davranışları bir toplumu yukarıya taşıyabilir, ilişkinin kalitesini kadınlar yükseltir.

Tüm hemşehrilerime, tüm misafirlerime sevgi ve saygılarımı sundu. 6 mart Pazar günü Kırşehir’ in turistlik yerleri özellikle AHİ EVRAN VELİ KULLİYESİ VE CACABEY, Ahi Baba Sayın Mustafa KARAGÜLLÜ’ nün rehberliğinde tanıtıldı. Cumartesi gidişte ve gelişte açık hava hapishanesi restoranında yemekler yendi.