Kırşehirli Dernekler Federasyonumuz ve Kırşehirliler Vakfı’ndan Kırşehir Çıkarması

Kırşehirli Dernekler Federasyonumuz ve Kırşehirliler Vakfı, ünlü Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın 7. Ölüm yıldönümünde Kırşehir’de düzenlenen anma törenlerine katıldılar.Anma töreni ziyareti öncesi Federasyon ve vakıf üyeleri Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundular.

Saz ve söz kültürünün Anadolu’daki en önemli ustalarından, mütevazılığıyla gönüllerde taht kuran ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, ölümünün 7. yılında anılıyor. Ankara’da yaşayan Kırşehirlileri temsil eden Kırşehirli Dernekler Federasyonumuz ve Kırşehirliler Vakfı’da bu anma etkinliklerine katılarak önemli bir vefa örneği gösterdiler.
Kırşehir Dernekler Federasyonu Başkanımız Hilmi Gökçınar ve yönetim kurulu, Kırşehirliler Vakfı Başkanı Oğuz Altın ve Yönetim Kurulu gerçekleşen anma törenleri öncesi Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ı ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nu ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundular.

Neşet Ertaş anma etkinlikleri kapsamında Kırşehir Dernekler Federasyonu ve Kırşehirliler Vakfı büyük Ozan Neşet Ertaş’ı kabri başında ziyaret ederek dualar okudu. Daha sonra Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile birlikte Neşet Ertaş’ı anma programlarının açılışını yaptılar.

Neşet Ertaş anma etkinlikleri kapsamında Anıt Meydanda, Abdallar Topluluğu davul zurna gösterisi sundu. Neşet Ertaş Anma etkinlikleri kültürel geleneğe uygun olarak Ertaş’ın eserlerinin temsilcileri tarafından seslendirilmesi ile başladı. Kırşehir Belediyesi Belediye hoparlörler sisteminden halk 2 gün sürecek etkinlikler boyunca Neşet Ertaş’ın kendi sesinden hayat hikayesini ve eserlerini dinleyecek. Sabah saatlerinde Ertaş’ın eserlerinin duyulması karşısında düşüncelerini açıklayan Kırşehirliler, “Rahmetli Ertaş, Kırşehir’in en önemli marka değerlerinden birisidir. Kırşehirliler dışında da gelenlerin ilk ziyaret ettiği alan Neşet Ertaş’ın mezarı, her gün de dinlesek memnunuz. Abdallık kültür ve geleneğinin en son temsilcisidir, Neşet Ertaş, halkın sanatçısı olmayı önemsediği için devlet sanatçılığını reddeden 21. yüzyılın Yunus Emresi, Dadaloğlu’dur” dedi. Ertaş’ın eserlerinin seslendirileceği konserlerde; Nazlı Öksüz, Gülay gibi sanatçıların yanı sıra yerel sanatçılar da sahne alacak. Ertaş’ın hayatından kesitlerin izlettirileceği belgesel ile kültürün devamlılığının aktarımının ve hayat hikâyesinin bilinmesinin önemli görüldüğü etkinlikler kapsamında Ercan Keseli Süleyman Şenel, Bayram Bilge Tokel, Adnan Yılmaz, Kübilay Dökmetaş, Mehmet Erhan Yiğiter’de Ertaş’ın hayatının önemli kesimlerini düzenlenecek panelde anlatacak.