Kırşehirli Dernekler Federasyonumuzun Düzenlemiş Olduğu Geleneksel İftar Programına Yoğun Katılım

Kırşehirli Dernekler Federasyonu’numuzun  organize ettiği geleneksel iftar yemeği Ankara’da yaşayan Kırşehirin kanaat önderlerini buluşturdu. Altındağ Kültür Sarayı’nda düzenlediğimiz  ve Kur’an tilaveti ile başlayan programa Kırşehirli ve Ankaralı  siyasetçiler, bürokratlar, eğitimciler, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, sanayici ve iş insanları dünyasından  önemli isimler katıldı. Anlamlı iftar buluşmasında siyasi ve bürokratların ortak mesajı birlik ve beraberlik oldu.

Düzenlenen iftar programına, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan,  AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, MHP Siyasi Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İYİ Parti MKYK Üyesi Hakan Ünsar, Anayasa Mahkemesi Üyesi Recai Akyel, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, MHP Ankara Gölbaşı İlçe Başkanı Serdar Tekin, Gelecek Partisi Yenimahalle İlçe Başkanı Gökhan Kolukırık, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Yiğit Akü Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Yiğit ve Mahmut Yiğit,  AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Gazi Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Bayındır, Ankara Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Kırşehir Emniyet Müdürü Murat Türesin, Kırşehir AHİ TV Hasan Eraslan ve Kırşehirli Dernekler Federasyonu ‘muza bağlı derneklerin başkanları katılım sağladılar.

 

Geleneksel iftar programının açılış konuşmasını yapan Kırşehirli Dernekler Federasyonumuz Genel Başkanı Hilmi Gökçınar, “Pandemi münasebetiyle iki yıldır gerçekleştiremediğimiz geleneksel iftar yemeğimizi hamdolsun bu sene pandeminin sonlanmasına yüz tuttuğundan dolayı gerçekleştirme fırsatını yakaladık. Federasyonumuz 2003 yılında 6 dernekle yola çıktık ve bugün gelmiş olduğumuz noktada 58 dernekle Ankara’da kurulan federasyonumuz Ankara’da yaşayan Kırşehirlileri bir çatı altında toplayıp tek bir ses tek bir nefes olma gayreti içerisindeyiz. Yapmış olduğumuz çalışma kişisel değil biz mantığıyla hareket etmektir. Bu anlamda Kırşehirli Dernekler Federasyonumuza  göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için dernek başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerimize, iş adamlarımıza, bürokratlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Ciddi ve sıkı bir yönetim kadrosu kurduk. Amacımız doğrultusunda nitelikli ve kaliteli insanları bir araya getirmeye çalıştık. Bünyemizde akademisyenlerimiz, iş insanlarımız, dernek başkanlarımız ve bürokratlarımızdan oluşan 40 kişilik bir yönetim kuruluyla çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Genelde hemşeri federasyonları illeriyle ilgili belde, köy dernekleri kurulmuştur. Bu çok normaldir ama Ankara’ya 190 km mesafede bulunan Kırşehir ilimizin Ankara’da yaşayan Kırşehirlinin memleketiyle bağını koparmamak adına yapmış olduğumuz örgütlenme hareketi çok kıymetlidir. Ancak Ankara’da yaşayan Kırşehirliler olarak öyle bir nüfusumuz oldu ki, kimisine göre 300 bin kimisine göre 400 bin. Ama şu bir gerçek ki Ankara’da ciddi bir Kırşehirli nüfusu vardır. Bu Kırşehir nüfusunun beldesiyle, köyüyle, ilçesiyle dernekleşme faaliyetleri öncesinde Ankara’da bulunan bürokrasi, eğitim, hukuk vb. konularında programlama içerisine girdik. Ankara’nın tüm metropol ilçelerinde dernekleşme faaliyetlerimiz devam ediyor. Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören, Yenimahalle, Sincan Kırşehirliler Derneklerimiz kurulmuştur. Gölbaşı ve Etimesgut derneklerimizde kurulmak üzeredir” dedi.

Kırşehirli Dernekler Federasyonumuz  Genel Başkanı Hilmi Gökçınar konuşmasının devamında, “Bürokraside çalışan Kırşehirliler Derneğini kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bu çerçeveden hareketle Kırşehirli Eğitimciler Derneğimizi, Kırşehirli Hukukçular Derneğimizi ve Kırşehirli Sanayici ve İş İnsanları Derneğimizi (KIRSİDER) kurduk. Genel kurulumuzdan sonra yaptığımız önemli adımlarımızdan bir tanesi Kırşehirli Sanayici ve İş İnsanları Derneğimizi kurmak oldu. Kurulduğu günün hemen akabinde Yiğit Akü’nün sempozyum salonunda iş insanlarımıza devletin teşvikteki avantajları, faydaları düşüncesinden yola çıkarak sempozyumumuzu gerçekleştirdik. Eğitimciler Derneğimizin kurulmasının hemen akabinde pandemi dolayısıyla internet üzerinden faaliyetlerini yürüttü. Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak memleketimizle olan bağımızı sadece özel bir şey olarak değil Ankara’da örgütlenmiş olan sivil toplum örgütü olarak memleketimize nasıl faydalı olabiliriz düşüncesi içerisindeyiz. Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kaman Belediyesi iş birliğiyle her köye bir ceviz bahçesi projesi adı altında Ahi Kalkınma Ajansına müracaatta bulunduk. Bu hibe destekli projemiz hayata geçtiğinde Kaman’da her köye bir ceviz bahçesi hayalimizi gerçekleştireceğiz. Bununla da yetinmeyerek orada bulunan kadın kooperatiflerini kurarak kooperatifler aracılığıyla cevizin işlenmesi, ayıklanması, paketlenmesi ve pazarlanması konusunda da faaliyetlerimizi Kaman Belediyesiyle beraber yürüteceğiz. Biz Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak her gün güçlenerek büyümeye devam ediyoruz. Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın. Bozmak isteyenlere fırsat vermesin” dedi.

 

Kırşehir Valisi İbrahim Akın programda yaptığı konuşmada, “Bir çoğumuz işimiz veya kıdemimiz gereği bu vesilelerle ülkemizin değişik yerlerinde hayatımızı idam ettiriyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki doğduğumuz büyüdüğümüz topraklardan kopamıyoruz bu vesileyle memleketimizde birliğimizi devam ettiriyoruz. Doğup büyüdüğün topraklarda uzakta olan insanlarımızda birlik ve beraberliklerini tesis etmek örf ve adetlerimizi yaşatmak acı, tatlı günlerinde bir araya gelmek üzere dernekler kurma suretiyle bir araya geliyoruz. Ankara, Kırşehirli hemşerilerimizin yaşadığı en çok olan illerin başında geliyor. O neden memleketinden Kırşehir’den uzak olan bu hemşerilerimizle Ankara’da birçok dernek kurmak suretiyle bir araya gelmişler ve federasyon çatısı altında güçlerini birleştirmişlerdir. Federasyon başkanımızın yaptığı çalışmalarla, ortaya koyduğu fikirlerle Kırşehirimize çok önemli katkılar sunmaktadırlar. Yaptıkları çalışmalardan dolayı gayretlerini her zaman takdir ediyorum. Nitekim yine iki yıl aradan sonra bizleri bir araya getiren özlem gidermemize vesile oldular. Onları Ankara’da ki bu birliktelikleri Kırşehirli yöneticiler olarak bizlere de güç ve destek veriyor” ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım programda yaptığı konuşmada, “Böyle iftar programlarında bir araya gelmenin hasret kalmıştık. Pandemi bizleri birbirimizden uzaklaştırdı. Sosyalleşme alışkanlığımızı neredeyse kaybetmeye başlamıştık. Normalleşme süreci hem dünyamızda hem ülkemizde hızla devam ediyor. Tam bu işler bitti derken bir kriz bitiyor bir başka krizle yüzleşiyoruz. Her tarafımız adeta ateşle çevrili. Güneyimizde, doğumuzda, batımızda ve şimdide kuzey bölgemizde Karadeniz’in kuzey yakasında büyük bir insanlık dramıyla karşı karşıyayız. Ukrayna ve Rusya arasında ki bu kriz daha doğrusu Rusya’nın Ukrayna’ya işgal girişimi dolayısıyla yine bütün dünya özellikle yakın coğrafyada ki biz Türkiye olarak büyük bir tehdit altındayız. Hiçbir zafer asla ve asla düşürülmemesi gereken bir şeydir. En kötü barış bile savaştan çok daha iyidir. Savaşların bir kazananı yok ve savaşların bir mantığı da yok. Milyonlarca insan hayatını kaybediyor büyük acılar yaşıyor. Dolayısıyla ülke olarak bizim temennimiz biran önce yakın coğrafyamızda ki komşumuzda ki bu ateşin sönmesini ve bu acıların dinmesini temenni ediyorum. Ukrayna ve Türkiye, Ukrayna ve Rusya bizim çok yakın komşuluk ötesinde cari ilişkilerimiz vardır. Bu iki ülkeyle mücadelemiz yıllık 40 milyar doların üzerindedir. Bu iki ülkede ülkemize ziyaret yapan insan sayısı 8 milyondur. Ve biz doğal gazdan petrolden bağımlı olduğumuz ülke Rusya’dır. Aynı zamanda dünyanın gıda ambarı yine Ukrayna ve Rusya’dır. Bütün ürünlerin yüzde 60’ını karşılayan iki ülkedir. Bu savaş bitmiş olsa bile dünya ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıya kalacaktır. Bu yüzden bu krizin patlak vermemesi için sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hem öncesinde hem sonrasında çok büyük bir faaliyet gösterdi. 40’tan fazla devlet başkanıyla görüşmeler gerçekleştirerek müzakerelere ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin bu meselede durduğu yer tüm dünyanın takdir ettiği bir konumdur. Bu sıkıntılar elbette ki geçecektir ama bizim yapmamız gereken bir şey var.Birliğimize ve beraberliğimize, kardeşliğimize gözümüzün içi gibi sahip çıkmamız lazım. Elbette ki farklı bir düşünce de olacak. Masalarda oturan farklı siyasi parti temsilcilerimiz var, milletvekillerimiz var, sivil toplum örgütlerinden farklı düşüncelere sahip insanlarımız var. Farklılıklar hep bizim zenginliğimiz olmuş. Bizim topraklarımız hoşgörü topraklarıdır” dedi.

 

Eski Başbakan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım konuşmasının devamında, “Ahi Evran, Hacı Bektaşi Veli Kırşehir’in kardeşliğin dostluğun olduğu mekanlar olmuş. Tarihin her devrinden birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Biz sürekli geçtiğimiz on yıl Kırşehir’e gidip geldik. Oradaki kültür zenginliklerini, insanların gönül zenginliklerine hem şahit olduk. Allah’a şükür şimdi artık Kırşehir Ankara’ya otoyolumuz var 1 saat 15 dakika sürüyor. Dolayısıyla yolları böldük gönülleri birleştirdik. Yolları böldük Türkiye’yi doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle birbirine yakınlaştırdık. Ama bir şeye çok dikkat ettik yolları böleriz Türkiye’yi asla böldürmeyiz dedik. Bu yüzden terörle amansız mücadelemizi hep sürdürüyoruz. Ayrı düşüncede de olsak farklı siyasi düşüncede de olsak birlikte kardeş olarak ilelebet bu topraklarda yaşayacağız. Onun için kardeşlik, birlik ve beraberlik en önemli unsurlarımızdır. Sivil toplum kuruluşları katılımcı demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. O yüzden Kırşehirlilerin Ankara’da ki nüfusu oldukça fazladır. Bu büyük muazzam bir güçtür. Bu gücü daha organize hale getirmekte ancak sivil toplum kuruluşları marifetiyle olur. Sivil toplum kuruluşlarının hem demokrasiye hem örgün topluma hem de ülkenin genel siyasetine etki edecektir. Kırşehirli Dernekler Federasyonu da her kesimden insanı bir araya getirerek bu denli çalışmalara hizmet vermektedir. Sivil toplum faaliyetleri ya vakit olur ya nakit olur. Burada vakti olan gelir çalışır, vakti olmayanlar elini cebine atacaktır” dedi.

https://www.ahitv.com.tr