Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kollarımızdan Çanakkale’ye çıkarma

Çankaya Belediyesinin öncülüğünde Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Çanakkale’ye gezi düzenledi. Düzenlenen Çanakkale Gezisi ile ilgili konuşma yapan Federasyonumuzun Kadın Kolları Başkanı Nermin Hendek, “Öncelikle Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği kültür gezileri kapsamında bizlere Çanakkale’yi gezme fırsatı yaşatan Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan siz Kırşehirli Dernekler Federasyonu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Burası o kadar duygu dolu bir şehir ki her toprağı tarih kokuyor. Metrekareye 1 şehit ve 6.000 merminin düştüğü bu topraklar geçmişten günümüze gelen vatan sevdasını bizlere yansıtıyor” dedi.

Çanakkale gezisi kapsamında, Kırşehirli Dernekler Federasyonumuzun üyeleri Kilitlibahir Kalesi, Mecidiye Tabyaları, Havuzlar ile Şahindere ve Soğanlıdere şehitliklerini gezerek o zamanlarda ki imkanların en kadar kısıtlı olduğunu ve şehitlerimizin zorlu şartlar altında vatan için nasıl savaştıklarını bir kez daha gördüler. Seyit Onbaşı’nın 215 kiloluk mermiyi tek başına kaldırarak İngiliz denizaltısını batırdığı ve savaşın seyrini değiştirdiği bataryayı da ziyaret eden vatandaşlar, tur rehberlerinin anlatımı eşliğinde Seddül Bahir, Ezineli Yahya Çavuş Şehitliği, abide, meçhul asker anıtı, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı gibi tarihi alanları gezerek bundan tam 103 yıl önce yazılan kahramanlık destanının sıcaklığını hala koruyan hatıralarını görme imkanı buldu. Gezi esnasında şehitler için dualar eden üyeler, zaman zaman gözyaşlarına mani olamadı.

Buram buram tarih kokan bu şehir bize imkanlar olmadan vatanın bize nasıl emanet edildiğini, bizde ki vatan ve bayrak aşkını bize bırakan kahraman şehitlerimiz orda sadece büyük devletlerle savaşmadı orda yoksullukla, açlıkla, soğukla bu milleti kurtarmak için canını bile gözünü kırpmadan feda edebilen ettiler diyen Başkan Nermin Hendek, “Biz şuan rahat rahat geziyor ve yaşıyorsak bunun tek sebebi 103 yıl önce vermiş olduğumuz şehitlerimizdir. Onlar sadece Çanakkale’yi Geçilmez kılmadılar. Onlar Türkiye’yi geçilmez kıldılar. Türklere kimsenin gücünün yetmeyeceğini ellerindeki imkanlar kısıtlı olsa bile imanları ile savaşabildiklerini bütün dünyaya gösterdiler. Buradan “Kahraman” şehitlerimizi ve onların silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.