Külliye’de Neşet Ertaş Sedası

“3. Neşet Ertaş’ı Anma ve Kültür Sanat Etkinliği’ne bu kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ev sahipliği yaptı.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin katkıları ile gerçekleşen anma törenine Kırşehirliler damga vurdu. Kırşehirliler Vakfı ve Kırşehirli Dernekler Federasyonu’nun birlikte gerçekleştirdiği organizasyonunda Neşet Ertaş sesleri Külliye’de yankılandı.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde gerçekleşen etkinliğe, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan, Kırşehirliler Vakfı Başkanı Oğuz Altın, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanımız Hilmi Gökçınar,Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Dernek Başkanlarımızın yanı sıra AK Parti’li yöneticiler üst düzey bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy programda yaptığı konuşmada “ Neşet Ertaş kendisine ‘Garip’ mahlasını uygun görmüştü ama aziz milletimiz onu her zaman Bozkırın Tezenesi olarak anmış, saygı ve sevgi duymuştur. Çok sade, bir o kadar da derin bir ifade gerçekten. İster binlerce yıllık kültürümüzde bozkırın yerine bakalım, ister Orta Anadolu insanımızın bozkırla iç içe geçmiş yaşamına, böylesi bir mahlası taşımanın ağırlığını görebiliyoruz. Herkes omuzlayamaz, içini dolduramazdı. Şüphesiz geçmişte olduğu gibi gelecekte de nice eşsiz mızrap yine tellerle buluşacaktır. Ama bozkırın sadece bir tane tezenesi vardır ve o Neşet Ertaş’tır. Büyük ustayı 25 Eylül 2012’de ebedi âleme uğurladık. Hayattayken şöyle diyordu ozan: ‘Aşk biterse yorulur insan. Ben ne zaman ölürsem Neşet yoruldu desinler’ biz Neşet Ertaş’ı vasiyetine uygun analım. Onun gidişiyle belki bozkırlar mahzun, bozlaklar öksüz kalmıştır ama bu bir son değildir. Çünkü Neşet Ertaş geride öyle güçlü bir iz bırakmıştır ki şu yalan dünya döndükçe sesi gönlümüzde yankılanmaya devam edecektir. Ondan feyz alarak yetişecek yeni nesiller sesine ses katacak, onu yaşatmaya, mirasını tellerden dillere aktarmaya devam edecektir. Neşet Ertaş’ın mirası bu denli güçlü, bu denli canlıdır. Ben Neşet Ertaş’ı saygıyla, özlemle ve rahmetle anıyorum” dedi.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Erol Parlak anma töreninde yaptığı konuşmada “Ertaş’ın türküleri Anadolu toprağı kadar bereketli, Anadolu kültürü kadar zengin, Anadolu insani kadar sade ve cömerttir. Ustasından teslim aldığı ve ibadet edercesine hemhal olduğu kutsal emaneti sanatın zirvesine taşıyan ustalar ustası bir yol eri olarak Ertaş’ın Hak katındaki yeri bilinmez. Ancak o halk katında, Anadolu insanının gönlüne ışık olmuş bir halk kahramanıdır. Neşet Ertaş, ülkemizin yüz akıdır. Bir çınar misali Anadolu toprağına kök salmış güçlü soluğuyla geleneğe can suyu vermiş insanlığa hizmet oylunda ışık olmuştur. Arif kişiliği ve sanatsal dehasıyla yaşadığı çağa damgasını vurmuş, birbirinden değerli eserleriyle her kesimden insanımızın yüreğinde iz bırakmıştır. Ne mutlu bizlere ki; çağımızın yunusu Neşet Ertaş’la aynı havayı soluduk. Umuyoruz ki insanlık bu insan velisinin bıraktığı eserlerle susuzluğunu gidererek onun tertemiz kaynağından kana kana içip sevginin, kardeşliğin ve birliğin sırrına varacaktır. Rahat uyu gönüller mihmanı baba sultan mekanın cennet yattığın yer nur olsun. Emanetine sahip çıkmak insanlığımızın borcudur” ifadelerini kullandı.

Ödül töreninin ardından Bedia Akartürk, Bektaş Dolu, Ferhat Göçer, Gülşen Kutlu, Erol Parlak, Işın Karaca, Muazzez Ersoy, Metin Öge ve Ustalar Topluluğu, Mustafa Keser, Özgür Can Çoban, Rafet El Roman, Yavuz Bingöl, Erhan Uslu, Yıldız Tilbe, Yudum, Orkun Kutay Özdemir ve Zara sahne aldı. Etkinlikte ünlü sanatçılar Neşet Ertaş’ın, toplumun her kesiminin gönlünde taht kuran Yalan Dünya, Zahidem, Gönül Dağı gibi eserlerini seslendirdi. Bozlak denildiğinde akla gelen ilk isim olan Neşet Ertaş’ın eserlerini yorumlayanlar arasında bir de sürpriz isim olan  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve TC Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı İbrahim Kalın, Rektör Erol Parlak ile birlikte Neşet Ertaş türküsü söyledi.

Programda, İbrahim Kalın, Nadir Alpaslan, Erol Parlak, Okan Murat Öztürk ve Necmi Kıran’dan oluşan kurul üyeleri tarafından belirlenen isimlere, kültür-sanat çalışmaları, yorumculuk, mahalli icra, genç icracı ve yaşam boyu meslek onur ödülü dallarında ödül dağıtıldı. Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü Mehmet Erenler’e, Kültür Sanat Araştırmaları Ödülü Prof. Dr. Sabri Yener’e, Yorumculuk Ödülü Ümit Tokcan’a, Mahalli İcracı Ödülü Metin Öge’ye, Genç İcracı Ödülü Erhan Uslu’ya Bakan Ersoy tarafından takdim edildi.