NEŞET ERTAŞ DESTANI

NEŞET ERTAŞ DESTANI

Büyük Usta Neşet Ertaş’ı ölümünün 7. yılında saygı, özlem ve şükran ile andık.

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın hayatı ve türküleri Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kırşehirli Eğitimciler Derneğinin organizasyonuyla TRT Türkü’de yaptığı başarılı programlı büyük beğeni toplayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği sanatçısı Abdullah Gündüz’ün hazırlayıp sunuculuğunu yaptığı programda Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın hayatı anlatılarak türküleri gelen misafirler için yeniden hayat bulduğu programa Sayıştay Başkanı Recai Akyel, AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Es, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Durmuş, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar ve Federasyon yönetim kurulu üyeleri, Kırşehirli Eğitimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Recep Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri, Kırşehirliler Vakfı Başkanı Oğuz Altın ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda öğretim üyeleri, öğrenciler ve Kırşehirliler katıldı.

Programda konuşan Kırşehirli Eğitimciler Derneği Başkanı Recep Kılıç gecede yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi, “Kırşehirli Eğitimciler Derneği 2019 yılı başında kurulmuş olup, Ankara’da Kırşehirli 630 ve Türkiye’de 13500 üzerinde öğretmen ile 250 üzerinde üniversitelerde öğretim elemanı arasında iletişim, yardımlaşma, kültürel, eğitim ve proje faaliyetlerine devam etmekte. Önümüzdeki yıllarda bu faaliyetlerin yanında öğrencilerimize burs ile ilgili çalışmalarımız olacak derken tüm katılımcılara şükranlarımı sunar öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

Kırşehir Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar programında yaptığı konuşmada “Bizler Kırşehirliyiz. Neşet Ertaş sadece Kırşehir’e değil tüm dünyaya mal olmuş bir sanatçıdır. Bizim gurumuz onunla aynı topraklarda doğup aynı gelenek ve görenekleri yaşamaktır. Onun gibisi bir daha dünyaya gelmez ”derken tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutlar ellerinden öperim dedi. Bizler Federasyonumuzla, Vakfımızla birlikte hareket ederek, tüm Kırşehirlilerin birlik ve beraberliğini çatı kuruluşlar olarak sağlamak doğrultusunda öz veri ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz dedi.

Düzenlenen anma gecesinde konuşan AK Parti Milletvekili Hacı Turan “Neşet Ertaş gerek Kırşehir gerekse Türkiye için bir destandır, Halk ozanıdır, gariptir. Biz bugün burada büyük ustamızın hatıralarını sözlerini yeniden hayat bulmasını sağlıyoruz. Bu programda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum ”dedi

Programın sonunda katkılarından dolayı Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın İbrahim Uslan’ a plaket verildi.