Sincan Kırşehirli Derneğinden Ahi Pilavı Etkinliği

Ahi Pilavı etkinliğinde konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Ankara’da Sincan Kırşehirliler Derneği çatısı altında hemşerilerimizi bu kadar kalabalık ve coşkulu görmek beni ziyadesi ile mutlu etti. Bu kadar sıcak karşılanacağımı tahmin etmiyordum bir sonraki ahi pilavı etkinliğinizi sabır ile bekliyorum” dedi.

Sincan Kırşehirliler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği “Ahi Pilavı” Etkinliği Kırşehirlilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Gerçekleşen “Ahi Pilavı” yemeğine Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, Ankara Milletvekili aslen Kırşehirli Hacı Turan, Eski Kırşehir Belediye Başkanı Halim Çakır, Sayıştay Başsavcısı Mursel Alikaplan, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Sekreterimiz ve yönetimi, Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, 40 rakam ile 40 fikir bir fayda ekibi, iş adamları, köy dernekleri ve çok sayıda Kırşehirli katıldı.

İlkini 2017 yılında ahi pilavı etkinliğini geleneksel hale getiren Derneğin Onursal Başkanı Yüksel Toklucu ve Sincan Kırşehirliler Derneği Başkanı Necati kopar ve yönetimi gelen misafirlere ahi pilavı ikramı yaparak Kırşehir kültürünü tanıttılar. Programda bir konuşma yapan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu Kırşehir şivesi ile “Acer destinin suyu soğuk olur bende Acer Belediye Başkanıyım biraz acemiyim hoş görün beni. Ankara’da Sincan Kırşehirliler Derneği çatısı altında hemşerilerimizi bu kadar kalabalık ve coşkulu görmek beni ziyadesi ile mutlu etti. Bu kadar sıcak karşılanacağımı tahmin etmiyordum bir sonraki ahi pilavı etkinlinizi sabır ile bekliyorum” dedi.

Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı yemekte “Ahi pilavı” yenildi. Sincan Kırşehirliler Derneği’ne katkıda bulunan kişi ve kurumlara plaket sunumu yapılırken edilen duaların ardından Türkiye’ye mal olmuş meşhur ses sanatçısı Tufan Altaş abdal kültürünün en güzel eserlerini milli kaşık oyuncusu Doğan Ünal eşliğinde icra etti.